Stres w zaburzeniach seksualnych

Byadmin

Stres w zaburzeniach seksualnych

    Stres zazwyczaj idzie w parze z etiologią zaburzeń seksualnych, przejawiających się w postaci niepokoju, znacznie obniżonej wiary we własne możliwości, niezdrowych relacji w rodzinie oraz nieprawidłowego wizerunku własnego ciała. Stres głównie wynika z obawy przed odtrąceniem czy obawy przed rozstaniem się z parterem/partnerką. U niektórych osób można zauważyć, że towarzyszy im stres podczas spotkania z lekarzem oraz w sytuacjach poddania się badaniom. U mężczyzn można dostrzec doświadczanie stresu w momencie wykupienia recepty u młodej i atrakcyjnej farmaceutki, która orientuje się w lekach.stock-photo-75114485-upset-handsome-man-after-argue

Jak już zostało wspomniane, stresu można doświadczyć w związkach partnerskich, przede wszystkim w wyniku kłótni, sporów, niedogadania się, stałych sprzeczek, zaburzeń seksualnych partnera/partnerki, spadku atrakcyjności fizycznej partnera/partnerki jak również niewierności małżeńskiej czy obawy przed osamotnieniem. Innymi przyczynami mogą być zbyt wygórowane oczekiwania ze strony obeznanego w kwestiach seksualnych partnera/partnerki, niezdolność powiedzenia parterowi/partnerce o swoich obawach oraz obecność podczas narodzin dziecka.

Stres może wiązać się z pracą zawodową, np u mundurowych, głównie z obawy o własne bezpieczeństwo, wypalenie zawodowe, poniesienie odpowiedzialności za popełnione błędy oraz wypełnianie rozkazów niezgodnych z własnymi przekonaniami.

Badania donoszą, że przyczyn stresu należy doszukiwać się po stronie czynników rodzinnych, związanych z kontaktami pomiędzy tą samą płcią – chodzi tu o pedofilie. Przyczyn pedofilii należy upatrywać w patologii rodzinnej, uzależnieniach od alkoholu, zaburzeniach psychicznych w postaci nerwic, fobii oraz odczuwaniu lęku wobec dorosłych partnerów oraz we wszelkich urazach seksualnych. Innym przykładem mogą być dewiacje seksualne, które wynikają z lęku przed konsekwencją własnych działań, wyrzutów sumienia na skutek wyrządzenia krzywdy innym osobom, braku kontroli własnych działań oraz ograniczeń i niesłusznych poglądów i zasad.

Stres może być wynikiem dysfunkcji seksualnych nie spowodowanych zmianami organicznymi ani chorobą somatyczną. Do tego typu dysfunkcji należy zaliczyć u mężczyzn wytrysk przedwczesny, czyli niezdolność powstrzymania ejakulacji przed wspólnym doznaniem przyjemności oraz brak reakcji genitalnej, tzw. trudność w powstawaniu i utrzymaniu erekcji niezbędnej do satysfakcjonującego stosunku. Z kolei u kobiet może się to przejawiać w zaburzeniach związanych z pochwicą nieorganiczną, czyli skurczem mięśni otaczających pochwę uniemożliwiający wniknięcie członka do pochwy jak również zaburzeniem orgazmu – orgazm nie występuje albo jest znacznie opóźniony.

pomocWielu pacjentów doświadcza stresu podczas rozmowy z terapeutą o jego pożyciu seksualnym. Towarzyszy im przy tym brak elementarnej wiedzy z zakresu życia seksualnego, obojętność na problem, niewiara w wyleczenie. Takie osoby obawiają się odrzucenia, konieczności zażywania leków przez całe życie, niekontrolowanego działania leków. Mają obniżone poczucie własnej wartości, w szczególności, gdy partner/partnerka niecierpliwi się z powodu szybkiej poprawy.

Zamierzeniem podjęcia terapii jest usunięcie źródła etiologii i dolegliwości, polepszenie warunków życia pacjenta i jego samooceny, wpojenie podstawowej wiedzy oraz wyzbycie się wszelkich obaw.

About the author

admin administrator